13 Mart 2011 Pazar

Zeytin Ağacı Direniyor

İZMİR - URLA - ÇEŞMEALTINDA DÖRT MEVSİM !...

Güzel İzmirin tarihi antik dönemlere uzanan ilçesi Güzel ilçesi Urlanın şirin sahil yöresi Çeşmealtından değişik zaman dilimlerinde çekilmiş fotoğraf kareleriyle oluşturulmuş görsel bir sunu izleyeceksiniz.

Çeşmealtı İzmire yaklaşık 40 km uzaklıkta küçük ve tatlı bir sahil yöresidir. Balıkçılık ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutar. Yüzmek isteyenlerin imrenebileceği harika bir denizi vardır. Yaklaşık 3 km’lik sahil şeridi ve Mavi Plajı olduça güzeldir. Günübirlik ziyaretçiler için balık ekmak satan büfeler, ayrıca keyfimce kendime yada dostlarıma balık ziyafeti çekeyim diyenler için çok güzel balık restoranları vardır. Yaz güzlerinin akşamında kurulan ve oldukça hareketli olan satış tezgahlarından yazlık çoğu gereksinmenizi ucuz ve kaliteli bir şekilde edinmenizde mümkündür. Konaklamak isteyenler için kaliteli ve güzel hizmetinden şüphe edemiyeceğiniz 2-3 adet otelide vardır.

Ucuz ve kaliteli bir yaz tatili özlüyorsanız öncelik listenizde mutlaka Çeşmealtınada yer vermelisiniz.

Denizinin yanında, onu tarihte önemli kılan ise, Zeytinliliği idi. Nesli giderek tükenmekte olan binlerce yıllık zeytinlerinin gövde kalınlığı 3-4 meteryi bulan ağaçları görmeniz olasıdır. Ama gel görki yazlık konut saldırısından etkilenen bu şirin kıyı yöremizde zeytincilik bitti bitiyor durumdadır. Bunca katliama yeter deyip, hiç değilse şu aşamadan sonrası için var olan Zeytinlikler doğal sit alanı kapsamında değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. Düşünme ve önermesi bizden, uygulaması ise yetkililerden. Haydi hayırlısı, olmaz olmaz demeyin, birde bakmışsınız, dikkate alınıvermiştir önerimiz.

"Zeytin ağacı direniyor" adlı bir sunuyu izlemeye ne dersiniz?

Dostluk ve esenlik dileklerimle.


Hiç yorum yok: